İçeriğe geç

#35 Bunları Bilelim

#Espor NBA takımlarından Brooklyn Nets’in yıldız basketbolcusu Kevin Durant, New York merkezli espor organizasyonu Andbox’a yatırım yaptığını açıkladı. Durant, Andbox ekibine yatırımcı ve yaratıcı ortak olarak katılacak. Yıldız basketbolcu, Andbox için yeni eğlence içeriğinin oluşturulması ve yeni ürün koleksiyonlarının tasarımı da dahil olmak üzere farklı girişimlerde aktif ortak olarak yer alacak.

#Tokyo2020 Japonya hükümeti, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’na katılacak olan ülkelerin Japonya’ya gönderecekleri delegasyonlarında kısıtlamaya gidileceğini açıkladı. Ülke başkanlarının ekibinde 11 kişi, spor bakanlarının ekibinde ise 5 kişinin yer almasına izin verileceği belirtildi.

#Atletizm Uluslararası Atletizm Federasyonu (World Athletics) Başkanı Sebastian Coe, spor ayakkabılarda son yıllarda yapılan inovatif eklemeler sayesinde Tokyo 2020’de birçok atletizm rekorunun kırılmasını beklediğini açıkladı. 

#Ragbi Dünya Ragbi Federasyonu (World Rugby), 2023 yılında yeni bir ‘küresel kadınlar 15’ler ragbi turnuvası‘ düzenleneceğini ve Ragbi Dünya Kupası’nın olduğu yıllar dışında her yıl Eylül-Ekim aylarında bu organizasyonun yapılacağını açıkladı. Turnuva için 6.4 milyon sterlin başlangıç yatırımı yapıldığı da belirtildi.

#FIFA FIFA yönetimi, şike ve maç manipülasyonunu engellemek için ‘Küresel Dürüstlük Programı’nı (Global Integrity Programme) başlattığını duyurdu. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ile birlikte yürütülecek bu program sayesinde 211 ulusal futbol federasyonunun temsilcilerine çeşitli eğitimler verilecek.

#LeBronJames Los Angeles Lakers takımının yıldız basketbolcusu LeBron James, Amerikan yatırım şirketi Fenway Spor Grubu’na (FSG) ortak oldu. FSG’nin bünyesinde İngiltere Premier League ekiplerinden Liverpool FC ve Amerikan Beyzbol Ligi (MLB) takımlarından Boston Red Sox bulunuyor.

James ayrıca 18 yıldır bireysel sponsoru olan Coca Cola ile yollarını ayırdı ve şirketin küresel bazda en büyük rakibi olan PepsiCo ile anlaştı

#Beneliga Hollanda ve Belçika futbol liglerinin birleşmesiyle ortaya çıkacak olan ‘Beneliga’ yapılanmasının hayata geçirilmesi için iki ülke tarafında da somut adımlar atıldığı iddia edildi. Bu değişikliğe neden olarak, iki ligde de düşük seviyelerde yayın hakkı anlaşmalarının olması ve Avrupa’nın büyük futbol ligleri ile ekonomik anlamda rekabet edememesi gösterildi.

Hem Hollanda hem de Belçika’da 2025 yılında sona erecek yayın hakkı sözleşmelerinin ardından ortak bir yayın ihalesi yapılarak Beneliga’nın başlatılması planlanıyor.

#WTA Sporda veri hakları piyasasının küresel anlamda en büyük firmalarından ikisi  olan Stats Perform ve Sportradar şirketleri, Kadın Tenisi Federasyonu’nun (WTA) düzenlediği turnuvalardaki maç içi istatistiklerinin işlenmesi konusunda ortak çalışacaklarını açıkladılar

#TigerWoods Amerikalı golfçü Tiger Woods, PGA Tour 2K oyununda imajının kullanılabilmesi için anlaşma imzaladı. Sporcuya ödenecek miktar net olarak açıklanmasa da, daha önceden benzer anlaşmalar yapan Woods ve diğer sporcuların sözleşmelerini inceleyen Forbes’a göre, bu anlaşmanın değeri 20 milyon dolar civarında.

#NFL NFL yönetimi, Amazon, CBS, ESPN/ABC, FOX ve NBC yayın platformları ile 2023 yılında başlayacak ve 2033 yılına kadar devam edecek yayın hakları sözleşmesi yapıldığını duyurdu. 11 yıllık bu sözleşme ile NFL’e toplam ödenecek rakamın 110 milyar dolar civarında olacağı belirtildi. 

#NBA #COVID-19 ESPN kanalından yapılan açıklamaya göre NBA yönetimi, COVID-19 aşısı olmuş oyuncu ve takımlar için ilgili sağlık prosedürlerini hafifleteceğini açıkladı.

Bu uygulama kapsamında, yapılan son doz aşının üzerinden iki haftalık sürenin geçmiş olması ve takımlar dahilinde oyuncu ve çalışanların en az %85’inin aşılanmış olması şartları koşulacak.

#NCAA Amerikan Kolej Sporları Birliği (NCAA) bünyesinde mücadele eden bazı basketbolcular, sporculara uygulanan sponsorluk, imaj hakları ve benzer ticari gelir yasaklarına karşı sosyal medyadan NCAA yönetimine tepkilerini dile getirdiler. #NotNCAAProperty (NCAA’in Malı Değiliz) şeklinde paylaşımlarda bulunan oyuncular, birçok farklı alanda (ör. müzik) burslu okuyan öğrencilere bu yasakların uygulanmadığını ve okullarını temsil eden öğrenci-sporculara da uygulanmaması gerektiğini belirttiler. 

#Paris2024 Paris 2024 Organizasyon Komitesi, tarihin ilk iklime-duyarlı Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nı düzenleyeceklerini açıkladılar. Bu anlamda oluşturulacak iklim stratejisi üç ana temele dayanıyor: Sera gazı emisyonlarını azaltma, iklime katkı sağlayan projelere destek olma ve uzun vadeli bir katkı sağlayabilmek için paydaşları seferber etme.

#NFL Ulusal Amerikan Futbolu Ligi Oyuncular Birliği (NFLPA), Cleveland Kliniği ile iş birliğine giderek nörolojik hastalıkları daha iyi anlayabilmek için yapay zeka teknolojilerinin kullanılacağını açıkladı.

#Atletizm World Athletics, 2023 yılında ilki düzenlenecek olan Dünya Yol Koşusu Şampiyonası için 12 şehrin ev sahipliği yapma konusunda ciddi aday olduğunu açıkladı. Son başvuru tarihinin 1 Haziran olduğu ev sahipliği adaylık sürecinde henüz hiçbir şehir resmi adaylığını açıklamadı.

#Mülteciler Olimpik Mülteciler Vakfı (ORF) yönetim kurulu, 2021-2024 yıllarını kapsayan dört yıl içinde toplam 1 milyon genç mülteciye yardım edilmesi için planlama yapıldığını açıkladı. 

#EURO2020 UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, yaz aylarında düzenlenecek olan EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak şehirlerin, maçları mutlaka seyircili olarak oynatacaklarının garantisini vermeleri gerektiğini belirtti. Bu açıklamanın ardından, 12 ev sahibi şehirden bazılarının ilgili hükümet politikalarının seyircili maç oynatılmasına izin vermeyecek olması sebebiyle değişme ihtimali olduğu ortaya çıktı.

#MLS Amerikan Futbol Ligi (MLS) yönetimi, MLS Next yapılanması kapsamında genç oyuncuları, antrenörleri ve çalışanları korumak ve bilinçlendirmek amacıyla ırkçılık, nefret suçu ve ayrımcılıkla mücadele konularında eğitim programları düzenleneceğini açıkladı.

#Wimbledon 2021 Wimbledon Grand Slami’nin planlandığı gibi 28 Haziran – 11 Temmuz arasında oynanacağı ancak turnuvanın kültürel bir parçası haline gelen uzun bilet kuyruklarının oluşmasına bu sene izin verilmeyeceği açıklandı.

Wimbledon Tenis Kulübü’nün çevresinde günler öncesinden çadır kurup bilet sırasına giren binlerce insan, uzun sıralar oluşturuyordu. Ancak Covid-19 önlemleri kapsamında bu tarz uygulamaların bu sene yapılmayıp 2022’de tekrar başlanacağı belirtildi.

#KriptoPara İngiltere Premier League ekiplerinden Manchester City, Avrupa futbolunda 23 takımın halihazırda kullandığı Socios.com ‘taraftar kripto para‘ sistemine dahil oldu. $CITY Taraftar Parası olarak piyasaya sunulacak bu kripto paraları satın alan taraftarlara kulüp tarafından VIP geçiş, hediyeler vb. bazı avantajlar sağlanacak.

#FIFA 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nın ev sahibinin belirlenmesinde kullanılan FIFA Konsey oylaması sistemi, 2027 Dünya Kupası itibarıyla yerini FIFA Genel Kurul oylaması sistemine bırakacak. Artık kadın futbolunda da erkek futbolundaki gibi Dünya Kupası’nın ev sahipliği, konseyin oylarıyla değil genel kurulun oylarıyla belirlenecek.

#COVID-19 Fransa A milli futbol takımının maçlarını yaptığı Stade de France, nisan ayında aşılanma merkezi olarak kullanılacak.

#FIFA FIFA’nın 2020 bütçesi incelendiğinde, yıl içerisinde futboldan elde ettiği gelirlerinin organize ettiği espor etkinliklerindeki gelirlerden geride kaldığı görüldü. 2020 genelinde elde edilen toplam gelir 266.5 milyon dolar olurken, bu rakamın 159 milyon doları lisanslamadan elde edildi.

#FIFA FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun yargılandığı İsviçre Mahkemesi’nde eski UEFA Başkanı Michel Platini de ifade verdi

#Sponsorluk İngiltere Premier League ekiplerinden Manchester United, Almanya merkezli yazılım şirketi TeamViewer ile beş yıllık 235 milyon sterlin değerinde forma göğüs sponsorluğu anlaşması yaptı.

#Atletizm World Athletics, ‘Atletizmin Geleceği için Küresel Diyalog‘ programının yürürlüğe konduğunu ve bu kapsamda 2030 yılına kadar geçerli olacak sekiz yıllık kalkınma planı yapıldığını açıkladı.

#UEFA Avrupa futbolundan sorumlu tepe kuruluşlar olan UEFA ve Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), 2024 yılı itibarıyla yürürlüğe girmesi planlanan ticari ve sponsorluk gelirlerinin paylaşıldığı yeni bir model için ortak teşebbüs oluşturma aşamasında olduklarını açıkladılar.

#Espor 2021 eMLS Kupası’nı New York City FC takımını temsilen ‘Didychrislito’ kazandı

#Katar2022 FIFA yönetimi, 2022’de Katar’da düzenlenecek olan FIFA 2022 Dünya Kupası’nı 900 milyon dolara sigortaladı. Katar 2022’nin toplam bütçesinin 4.67 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 

Etiketler: