İçeriğe geç

Maradona: 10’ların En Özeli

(Bu yazı 26.11.2020 tarihli 10’un Yeri Spor Bülteni’nde yayınlanmıştır.)

Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona 60 yaşında geçirdiği kalp krizi sonrası ülkesi Arjantin’de hayata gözlerini yumdu. 

Arjantin hükümeti üç günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Dünyanın dört bir yanında pencerelere Arjantin bayrakları asıldı.

Sosyal medyada Arjantinli efsanenin attığı goller belki milyonlarca kez paylaşıldı. Herkes onunla ilgili bir anısını veya düşüncesini paylaştı.

Futbolculuğu üzerinden onu seven milyonlar olduğu kadar özel hayatındaki birtakım tercihleri yüzünden ciddi şekilde eleştirenler de azımsanmayacak kadar çoktu. 

Ama kimse futbol tarihine onun kadar dokunmadı. 

10 numarayı giyen futbolcuların bendeki yeri ayrıdır. Kendi çapımda temsil ettiğim bu formanın modern futboldaki yeri tartışılsa da, futbolun ruhundaki yeri asla değişmeyecek. Maradona da işte bu 10 numarayı 10 numara yapan oyuncuların en özeliydi. 

Ölümü hepimizi üzdü. Ancak onunla yetişen jenerasyonlar ve onların Maradona hikayeleriyle yetiştireceği yeni jenerasyonlar sayesinde her zaman hayatımızın bir parçası olarak kalmaya devam edecek. 

Ölümsüzlüğün sırrı belki de budur işte… 

Etiketler: