İçeriğe geç

#22 Bunları Bilelim

#Euroleague Euroleague Basketball yönetimi, 2019’da 2 yıllık geçici lisans verdiği Alman Bayern Münih ve Fransız Asvel takımlarına, Haziran 2021 itibarıyla daimi lisans verileceğini açıkladı. Böylece ligde daimi lisans sahibi takım sayısı 11’den 13’e yükselecek.

#F1 Dokuz sene sonra tekrar İstanbul’da yapılan ve 13-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen F1 Türkiye Grand Prix’sini Mercedes’ten Lewis Hamilton kazandı. Hamilton böylece kariyerinin yedinci F1 şampiyonluğunu elde etti ve Michael Schumacher’in bu alandaki rekoruna da ortak oldu.

Hamilton’un kürsüde ödülünü aldığı sırada bir F1 geleneği olan şampanya patlatma seremonisinde şampanya yerine ‘gazoza benzer’ bir içeceğin kullanıldığı iddia edildi.

Formula 1 yönetimi, 2021 takviminde 23 yarış olacağını düşündüklerini açıkladı. Bu takvimde İstanbul yarışı bulunmuyor.

#İstifa #Irkçılık İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Clarke, İngiliz Parlamentosu’na yaptığı açıklama sırasında siyah futbolcuları kastederek ‘renkli futbolcular’ terimini kullanmasının ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı. Clarke hemen ardından FIFA Asbaşkanlığı görevinden de istifa etti.

Clarke, aynı açıklama dahilinde federasyonun bilgi-işlem departmanında çalışan çok sayıda ‘Güney Asyalı ve Afro-Karayip kökenli’ insan olduğunu da söylemişti.

#NBA NBA Yönetimi ve NBA Oyuncular Birliği arasındaki görüşmelerin sonunda 2020-21 sezonunun 22 Aralık’ta başlamasına ve 72 maçlık normal sezonun oynanmasına karar verildi.

1 Aralık tarihinde kamplara başlayacak takımlar için yeni sezonun Oyuncu Seçimi (Draft) günü ise 18 Kasım 2020.

NBA Yönetimi, arenalara taraftarların alımı hakkında yeni sezonda uygulanacak Covid-19 protokollerini de takımlara gönderdi.

NBA takımlarından Los Angeles Lakers ise bu protokolün yayınlanmasının ardından yerel yönetimler ile görüşme yapıldığını ve hem taraftarların hem de kulüp çalışanlarının sağlıklarını ön planda tutarak yeni sezonda Staples Center’da yapacakları maçların seyircisiz olarak başlatılacağını açıkladı.

#Futgolf Türkiye Futgolf Gençlik ve Spor Derneği’nin (FGSD) Kemer Country Golf Kulübü’nde düzenlediği Ford Şahsuvaroğlu Futgolf Turnuvası 12-15 Kasım tarihlerinde yapıldı. 2020 futgolf sezonunun beşinci ayağı olan bu turnuvada, İskoçya’dan özel davetle gelen Joe McCourt birinci olurken, Selçuk Bir ikinci, bir diğer özel davetli İskoç sporcu olan David Quigley ise üçüncü oldu. 

#Covid-19 #TFF Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig’de sezonun 16 Mayıs 2021’de bitmek zorunda olduğunu dolayısıyla maçlara asgari 14 kişi çıkartamayan takımların hükmen mağlubiyet alacakları bir sisteme geçilebileceğini belirtti. 

#FIFPro Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), mevcut şartlar altında yoğun bir takvimde maç yapan profesyonel futbolcuların, hem sağlıklarının tehlikeye atıldığı hem de ağır şartlar sebebiyle EURO 2020 ve Katar 2022’de kötü performans sergileyeceklerini iddia etti.

#Atletizm Avrupa Atletizm Konseyi’nin son toplantısında yapılan oylama sonucunda 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’na İstanbul’un ev sahipliği yapacağı açıklandı.

#YayınHakları #TFF Türkiye Futbol Federasyonu ve yayıncı kuruluş BeIN Sports arasında bir süredir yeni sezon ödemeleri konusunda devam eden pazarlıklarda anlaşmaya varıldığı açıklandı. Anlaşmanın detayları ise verilmedi.

#KadınFutbol Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro), yaşanan Covid-19 pandemisi sebebiyle kadın futbolunun büyüme eğrisinin büyük zarar gördüğünü açıkladı. Yapılan anket sonuçlarına göre, ülkelerin %47’sinde kadın futbolcuların maaşlarında kesintiye gidildiği ya da maaş ertelemesi yöntemi uygulandığı açıklandı. Ülkelerin %69’unda ise futbolcular ile kulüpleri arasındaki iletişimin vasat olduğu belirtildi.

#IOC Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yönetimi, 2021-2024 dönemi için Olimpik Dayanışma fonunda %16’lık bir artış yapacaklarını duyurdu. Ulusal olimpiyat komitelerinin, sporcuların gelişimi için faydalanacağı bu fonun güncel hali 590 milyon dolar oldu. 

#Doping Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Rodchenkov Yasası’nın tasarısını kabul etti. Böylece ABD Başkanı’nın imzasıyla bu tasarının yasalaşması önünde bir engel kalmadı. 

Rodchenkov Yasası’na göre, ABD’li sporcuların, yayıncıların veya sponsorların bulunduğu herhangi bir spor yarışmasında doping ihlali yapılması halinde, 1 milyon dolara kadar para cezası ve 10 yıla kada hapis cezası öngörülüyor. Bu yasanın ABD dışında düzenlenecek yarışmaları da kapsaması ABD hükümeti ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı arasında uzun süredir tartışılıyor

#LaLiga #YayınHakları İspanya LaLiga başkanı Javier Tebas, ertelenen 2019/2020 maçları yüzünden yayıncı kuruluş ile yapılan geri ödeme görüşmelerinin tamamlandığını ve yayıncı kuruluşa toplamda 100 milyon dolar geri ödeme yapılacağını açıkladı.

#Brexit #İngilizFutbolu Ocak 2021 itibarıyla Avrupa Birliği’nden tamamen çıkacak olan İngiltere’de, AB pasaportuyla oynayan futbolcular için yeni bir ’15 puanlı sistem’ getirileceği açıklandı

#Yargıtay #SporcuSözleşmeleri Yargıtay, 18 Kasım 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararıyla birlikte, ‘sporcu sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda iş mahkemelerinin yetkili olduğu’ sonucuna vardı.

Konuyla ilgili Av. Mert Yaşar’ın analiz yazısına buradan, ilgili Resmi Gazete sayfalarına ise buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

#MasaTenisi Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu’nun (ITTF) ticari ayağı olarak kurgulanan World Table Tennis (WTT), Coca Cola firması ile anlaştıklarını duyurdu. Coca Cola, yeni yapılanan WTT’nin ilk sponsoru oldu. 

Etiketler: