İçeriğe geç

#21 Bunları Bilelim

(10’un Yeri Spor Bülteni #21 – 10.11.2020)

#FIFA #Menajerlik 2021/22 sezonu başı itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen FIFA’nın yeni ‘menajerlik yönetmeliği’ ile futbolcu menajerlerinin işlemlerinden ne kadar ücret kazandıklarının herkese açık bir platformdan yayınlanacağı açıklandı.

FIFA’nın getireceği değişiklikler arasında lisanslama, karakter testi ve komisyon kısıtlamaları gibi unsurlar da bulunuyor.

#İstanbulMaratonu #Covid-19 Covid-19 önlemleri sebebiyle 8km’lik halk koşusu ile 15km’lik koşunun düzenlenmediği 2020 İstanbul Maratonu bu sene yalnızca 42km etabı koşuldu.

Erkeklerde Kenyalı atlet Benard Cheruiyot Sang 2.11.49’luk dereceyle yarışı kazandı. Kadınlarda da 2.22.06’lık derecesiyle Kenyalı atlet Diana Chemtai Kipyogei birinci oldu.

#Doping Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ile Rusya Dopingle Mücadele Ajansı (RUSADA) arasındaki CAS dosyasında duruşma aşaması tamamlandı. Kararın Aralık ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

#Tenis Sırp tenisçi Novak Djokovic, ATP’nin 2020 sene sonu sıralamasında birinciliği garantiledi. Djokovic bu başarısını altıncı defa gerçekleştirerek ABD’li tenisçi Pete Sampras’ın rekoruna da ortak oldu. 

#Bisiklet 2020 İspanya Bisiklet Turu’nu (La Vuelta) Sloven Primoz Roglic kazandı. 2019 La Vuelta’nın da kazananı olan Roglic, Eylül 2020’de sona eren Fransa Bisiklet Turu’nda (Tour de France) ise vatandaşı Tadej Pogacar’ın ardından ikinci olmuştu. 

#InterMilan #Karikatür İtalya Serie A takımlarından Inter Milan, Türk karikatürist Gökçen Eke’nin Inter kulübü ve futbolcularıyla ilgili çizdiği karikatürlerinden oluşan tişört koleksiyonunu kulüp mağazasında satışa sundu.

#PremierLeague İngiltere Premier League ekiplerinden Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola, İngiltere hükümetinin bir aylık karantina planını gerçekleştirmesi halinde Premier League’e de ara verilmesi gerektiğini belirtti.

#2030AsyaOyunları Doha 2030 Oyunları İhale Komitesi Başkanı Şeyh Joaan Bin Hamad Al-Thani, Doha şehrinin 2030’da ev sahipliğini yapmak istedikleri Asya Oyunları’na şimdiden hazır olduğunu belirtti.

Doha, ev sahipliği yarışında Suudi Arabistan’ın Riyad şehriyle yarışıyor. Ev sahibinin seçileceği Asya Olimpik Konseyi (OCA) Genel Kurulu, 16 Aralık’ta Umman’ın Muscat kentinde düzenlenecek.

#MarcusRashford İngiliz futbolcu Marcus Rashford’un yaz aylarında ‘ihtiyaç sahibi çocuklara yemek fişi verilmesi ve destek olunması’ kampanyasının kış aylarında da devam ettirilmesi için 170 milyon sterlinlik bir fonun ayarlandığı açıklandı.

#FIFA #Yolsuzluk İsviçre’nin en büyük üçüncü bankası olan Julius Baer, FIFA’daki yolsuzluk skandalında para aklama faaliyetlerindeki rolü sebebiyle ABD Adalet Bakanlığı ile üç yıl ertelenmiş kovuşturma anlaşması yaptı ve 80 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

#KayaTırmanışı ABD’li Emily Harrington, Kaliforniya’da bulunan Yosemite Doğa Parkı’ndaki 1.000m’lik El Capitan kayalığına 24 saatin altında tırmanan ilk kadın sporcu oldu.

#KarbonAksiyonu Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve malzeme bilimi firması Dow’un, iklim değişikliğine karşı mücadele eden kurumlara ortaklaşa verdiği ‘2020 Karbon Aksiyonu Ödüleri‘ sahiplerini buldu. 15 uluslararası federasyon ve 5 ulusal olimpiyat komitesinin bulunduğu bu listedeki tüm kurumlar, IOC’nin sürdürülebilirlik programı kapsamında projelerini yürütüyorlar.

#Dart Avusturya’da düzenlenen Dünya Dart Şampiyonası’nda Galler milli takımı tarihlerinde bir ilki gerçekleştirerek şampiyon oldu.

Etiketler: