İçeriğe geç

#19 Bunları Bilelim

#Al-Khelaifi #Valcke FIFA 2026 ve 2030 Dünya Kupalarının yayın haklarının dağıtımında manipülasyon yaptıkları iddiasıyla BeIN Media CEO’su Nasser Al-Khelaifi ve FIFA’nın eski genel sekreteri Jerome Valcke hakkında İsviçre federal ceza mahkemesinde açılan dava sonuçlandı.

Valcke hakkındaki rüşvet iddiaları kanıtlanamadı ancak Fransız yönetici FIFA’daki görevi sırasında evrakta sahtecilik yapmaktan suçlu bulundu. 

Al-Khelaifi ise Dünya Kupası ihalesini BeIN Medya’nın kazanabilmesi için Valcke’ye Sardinya Adası’nda lüks bir villa almasına yardımcı olmaktan suçlanıyordu. Ancak savcılık bu iddiaları kanıtlayamadığı için Katarlı iş insanı bu suçlamalardan aklanmış oldu. 

#Voleybol #Konfederasyon Tarihteki ilk kadın konfederasyon başkanları görevlerine başladı. Afrika Voleybol Konfederasyonu (CAVB) seçimlerinde oyların %77.78’ini alarak seçilen Faslı Bouchra Hajij ve Asya Voleybol Konfederasyonu başkanlığı yapacak olan Endonezyalı Rita Subowo, aynı zamanda Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) as-başkanlığı görevlerini de yürütecekler.

#Sürdürülebilirlik İspanya LaLiga Primera takımlarından Real Betis, LaLiga yönetimi ve İspanya Hükümeti ile birlikte çalışarak ‘Forever Green’ (Daima Yeşil) başlıklı bir kampanya başlattı. 

Betis kulübü bu kampanya ile, beş temel ‘sürdürülebilirlik’ başlığında duyarlılık ve bilinç oluşturmak için futbolu kullanarak şirketler ve diğer kurumlara ulaşmayı amaçlıyor. Bu başlıklar ise; iklim değişikliği, geri dönüşüm, mobilite, doğanın korunması ve yenilenebilir enerji.

#Marka Ear to the Ground kreatif ajansının yaptığı çalışma sonucunda ortaya çıkan ‘Fan Intelligence Index’e göre ‘kültürü spor aracılığıyla yayma konusunda en başarılı 40 marka‘ belirlendi. Listenin zirvesinde Adidas yer alıyor.

#CIES #GençFutbolcular Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi’nin (CIES) son haftalık raporuna göre, 2000’lerde doğan ve Avrupa’nın 5 büyük liginde oynayan futbolcular arasında en pahalı genç futbolcu Bayern Münih futbolcusu Alphonso Davies (180 milyon avro) oldu. Schalke 04 futbolcusu Ozan Kabak ise 35 milyon avro değer ile listeye 19. sıradan girdi. 

#Stiles Manchester United ve İngiltere Milli takımının yıldız futbolcularından Nobby Stiles 78 yaşında hayata gözlerini yumdu. Stiles’in yaklaşık 20 yıldır demans ve alzheimer tedavisi gördüğü belirtildi.

#ManchesterUnited #AR İngiliz Manchester United takımı, TikTok kanalını açtı ve kanal yayınında ‘arttırılmış gerçeklik‘ (augmented reality, AR) kullanacağını açıkladı.

#EuroleagueBasketball Euroleague Basketball yönetimi, Covid-19 pozitif test sonuçları sebebiyle ertelenen maçların oynatılabilmesi için yeni bir formata geçmeyi düşünmediklerini açıkladı. 

Sezon başında uygulanan Özel Yönetmelik maddesi gereğince Covid-19 sebebiyle maçlara çıkamayan takımlar hükmen mağlup sayılmıştı. Ancak sonrasında yapılan yönetmelik değişikliği ile bu maçların oynatılmasına karar verilmiş ve bu durum fikstür anlamında sıkışıklığa sebebiyet vermişti.

#Futsal #Pokemon İngiltere Futbol Federasyonu (The FA), Premier League’in yıldız futbolcularının da desteğini alarak genç futbolcuların gelişimine yönelik hazırlanmış olan ‘Pokemon Futsal’ kampanyasını başlattı.

 #Doping #WADA-RUSADA Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) uzun süredir devam eden WADA vs. RUSADA davasının merakla beklenen duruşması 2 Kasım itibarıyla görülmeye başlandı. Duruşmalar 5 Kasım tarihine kadar sürecek.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) 2019’un Aralık ayında, hükümet destekli ve sistematik bir şekilde doping yapıldığı gerekçesiyle Rusya’ya dört yıl men cezası vermişti. Bu cezanın arkasında ise Rusya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (RUSADA) Moskova Laboratuvarı aracılığıyla tahlil sonuçlarıyla oynaması vardı. Eğer CAS bu cezayı onarsa Rusya, Tokyo 2020 ve Pekin 2022’de ülke olarak temsil edilmeyecek ve geçmişte kazanılan bazı şampiyonluk ve ödüller geri alınacak. 

Etiketler: