İçeriğe geç

#15 Bunları Bilelim

#UEFA #ŞampiyonlarLigi 2020-2021 UEFA Şampiyonlar Ligi sezonunun grup aşaması, bu akşam oynanacak maçlarla başlayacak. İstanbul Başakşehir FK, Türkiye’yi bu arenada temsil eden tarihteki altıncı takım olarak RB Leipzig deplasmanında ilk Şampiyonlar Ligi maçına çıkacak.

#UEFA Mastercard’ın 2021-2024 döngüsünde UEFA’nın ana sponsorlarından biri  olarak devam edeceği açıklandı. İki kurum arasındaki sponsorluk ilişkisi 1994 yılından beri sürüyor.

#FIFA #KadınlarDünyaKupası Almanya, Belçika ve Hollanda’nın 2027 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na ortak ev sahipliği için başvuruda bulunacağı açıklandı. 2019 Dünya Kupası Fransa’da düzenlenmişti. 2023’te ise Avustralya ve Yeni Zelanda ortaklığında düzenlenecek.

#Ragbi #Covid-19 2019 Dünya Şampiyonu Güney Afrika ragbi milli takımı, The Springboks, 30 Ekim – 5 Aralık arasında Avustralya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 2020 Dünya Şampiyonası’na katılmayacağını açıkladı.

Covid-19 sağlık önlemlerini ve seyahat kısıtlamalarını bu kararın sebebi olarak gösteren Springboks ekibinin ayrılma kararı sonrasında turnuvadaki takım sayısı üçe düştü. Avustralya, Yeni Zelanda ve Arjantin takımları 2020 senesinin şampiyonu olmak için mücadele edecekler.

#EuroleagueBasketball #Covid-19 Euroleague Basketball yönetimi, sezon başında açıkladıkları ‘Özel Talimat’ta bulunan ‘Covid-19 sebebiyle maça çıkamayan takımların 20-0 hükmen yenik sayılması’ hükmünün değiştirilmesi talebini onayladı.

Yeni kurala göre, takımların belirlenen tarihlerden önce oynanmak üzere en fazla üç kere ilgili maçı erteleme hakkı olacak. Değişen bu kural, geriye yönelik de uygulanacak ve ilgili maddeden ötürü hükmen mağlubiyet kararıyla sona ermiş yedi maçın oynanabilmesi için yeni tarihler belirlenecek.

#DijitalPist Bu sene ilk defa düzenlenen Türkiye Dijital Pist Şampiyonası’nın kazananı Özcan Yılmaz oldu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen bu sanal otomobil yarışında yarışmacılar, Gran Tourismo Red Bull X2014 Standard Gr.X araçlar kullandılar. 10. ayak olan Monza pistinde yapılan yarışta ikinci olan Özcan Yılmaz, toplam puan hesabında şampiyonluğunu ilan etti.

#UEFA #ŞampiyonlarLigi 2020’de pandemi sebebiyle tek maç üzerinden ‘8’li Final’ şeklinde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin bu uygulamasının başarılı bulundu ve 2024 itibarıyla bu formata temelli geçilme ihtimali olduğu belirtildi.

#Yüzme Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde, erkekler 50 metre kurbağalamada milli yüzücü Emre Sakçı 25.74’lük derecesiyle birinci oldu.

#Tenis #Wimbledon Covid-19 önlemleri sebebiyle Nisan 2020’de alınan kararla iptal edilen 2020 Wimbledon Grand Slam’i, birçok sponsor firma ile 2021 yılı için sözleşmeleri yeniledi. Wimbledon yönetimi, en önemli önceliklerinin önümüzdeki sene oynanacak turnuvanın sorunsuzca düzenlenmesi olduğunu açıkladı.

#KadınFutbolu 2021-22 sezonunda ilk profesyonel kadın futbol ligini kuracak olan Japonya’da 11 kurucu takımın seçildiği açıklandı. 6-10 takım arası kurulması beklenen lige 17 takım başvuruda bulununca sayının da arttırıldığı belirtildi. Başvurusu kabul edilen 11 takımın 7’sinin halihazırda erkek futbol takımı bulunan kulüpler dahilinde kurulan kadın takımları olduğu açıklandı.

#AmerikanFutbolu Amerikan Kolej Futbolu Ligi takımlarındaki baş antrenör maaşlarının pandemi şartlarına rağmen arttığı tespit edildi. Yalnızca bazı koçların kendi tercihleriyle maaşlarında indirime giderek takımlarına yeni sezon için ek bütçe sağladığı açıklandı.

Amerikan Kolej Futbolu Ligi’nde en yüksek maaşa sahip koçun, 9.3 milyon dolar yıllık maaşıyla Alabama Üniversitesi koçu Nick Saban olduğu belirtildi.

#Satranç #BilgisayarDopingi Satranç sporunda turnuva ve yarışmaların çoğu pandemi sebebiyle Mart 2020’den beri internet ortamında oynanıyor. Bu süreçte, Büyük Usta düzeyinden küçük yaş gruplarına kadar her seviyedeki birçok sporcunun, bilgisayardan analiz desteği alarak ‘bilgisayar dopingi’ yaptığı tespit edildi.

Chess.com’un kendi bünyesinde oynayan oyuncular arasından sağladığı rakamlara göre, Mart 2020 öncesinde hile yaptığı gerekçesiyle hesabı kapatılan kişi sayısının aylık ortalama 7-8.000 civarında olduğu, ancak pandemiden sonra bu rakamın Ağustos ayında 17.000’e kadar ulaştığı belirtildi.

#Formula1 2020 Vietnam Formula 1 Grand Prix yarışının pandemi şartlarının ülke genelinde kötüleşmesi sebebiyle yapılmayacağı açıklandı. Bu yarış normal şartlarda 5 Nisan’da düzenlenecekti ancak Covid-19 önlemleri kapsamında yıl sonuna ertelenmişti.

#ArtistikBuzPateni Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Artistik Buz Pateni Trophy Yarışması’nda Burak Demirboğa senior erkekler kategorisinde ikinci olurken, Alp Eren Özkan ise junior erkekler kategorisinde üçüncü oldu.

#Bisiklet Karşıyaka Belediyesi Spor Kulübü’nün bisiklet sporcusu olan Zeynep Aslan’a, İzmir’in Menemen ilçesinde antrenman yaparken kamyon çarptı ve ne yazık ki sporcu kaza yerinde hayatını kaybetti.

#GüneyAmerikaOyunları Paraguay’ın başkenti Asuncion’da Mart 2022’de düzenlenecek Güney Amerika Oyunları, pandeminin beklenmedik etkileri olması ihtimali düşünülerek Ekim 2022’ye ertelendi.

10’un Yeri Spor Bülteni

Etiketler: